• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Русский

Fioletowe ziemniaki dobre dla walczacych z nadwagą i dla chorych na serce?!

Chcesz obniżyć ciśnienie? Sięgnij po warzywa o nietypowym kolorze: fioletowe ziemniaki są szczególnie polecane osobom z nadwagą. Kiedy ludzie z nadwagą dołączyli do swego codziennego menu dwie porcje fioletowych ziemniaków przez miesiąc, nie tylko zmniejszyli ciśnienie krwi, ale także nie przytyli w trakcie badania.

W badaniu uczonych z University of Scranton w Pennsylvanii w USA wzięło udział 18 osób w średnim wieku. Połowa z nich jadła sześć do ośmiu małych fioletowych ziemniaków na obiad i kolację przez cztery tygodnie. Druga grupa pozostała przy dotychczasowej diecie. W kolejnym miesiącu testów grupy zamieniły swoje menu.

Okazało się, że u osób jedzących fioletowe ziemniaki rozkurczowe ciśnieninie krwi spadło o 4,3% , a ciśnienie skurczowe - o 3,5%. Chociaż nie są to zawrotne zmiany, naukowcy mówią, że wystarczą, by zmniejszyć potencjalne ryzyko chorób serca.

Ponadto, osoby przebywające na dicie obejmującej fioletowe ziemniaki nie zyskiwały dodatkowo na wadze.

Ziemniaki to zaskakujące dla wielu źródło witamin i minerałów. Ich biała odmiana także jest bardzo pożywna, zawiera błonnik, witaminy: A, B1, B2, B3, B6, C oraz m. in. potas, magnez, wapń i żelazo.

Dietetycy polecaja ziemniaki jako stały element diety, ale klucz najlepszego ich wykorzystania to sposób przygotowania. We frytkach i chipsach bowiem, z powodu smażenia, pozostaje jedynie skrobia i sole mineralne. Warto więc gotować warzywa - w wodzie lub na parze.

Fioletowa odmiana warzyw jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak antocyjany, karotenoidy, i kwas fenolowy, które mogą zmniejszyć stany przewlekłego zapalenia związane z chorobą serca i udarem mózgu.