• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Русский

Typy kulinarne ziemniaków, zobacz jakie warto kupować!

Każda z odmian na podstawie zawartości suchej masy i skrobi jest zakwalifikowana do typu kulinarnego, który jest wskazówką dla konsumenta, w jaki sposób najlepiej dobrać odmianę do celów kulinarnych. Funkcjonują 4 podstawowe typy kulinarne: A, B, C, D oraz typy pośrednie: AB, BC, CD, AB-B, B-BC. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy kulinarne.

Typ kulinarny A – zwany jest  sałatkowym. Należą do niego odmiany twarde, zwięzłe, nierozgotowujące się. Są doskonałe na sałatki ziemniaczane oraz do gotowania w łupinach.  Miąższ nie pęka podczas gotowania, jest twardy, wilgotny, drobnoziarnisty. Obrane zaś nadają się do smażenia w głębokim tłuszczu oraz na placki ziemniaczane.

Typ kulinarny B – ogólnoużytkowy, średniozwięzły. Odmiany należące do tego typu mają największe zastosowanie w kuchni; przeważają także w ofercie handlowej. Charakteryzują się dość zwięzłą konsystencją, lekko wilgotnym i mączystym miąższem o delikatnej strukturze ziaren skrobi. Podczas gotowania nieznacznie pękają. Są polecane do gotowania w całości, sporządzania zup i naturalnego purre, do smażenia, na placki, babki ziemniaczane, kartacze, frytki.

Typ kulinarny C – mączysty. Obejmuje odmiany o większej zawartości suchej masy i skrobi, przeznaczone do sporządzania puree, placków ziemniaczanych, pyz, pieczenia, aromatycznych zup, kremów, do wypieku ciast, pączków. Odmiany typu C, nazwane inaczej sypkimi, są suche o szorstkiej strukturze ziaren skrobi, stąd łatwo rozgotowują się podczas gotowania.

Typ kulinarny D – bardzo mączysty. Ze względu na suchy i szorstki miąższ, bezwzględnie rozgotowujący się. Odmiany zaklasyfikowane do tego typu nie mają większego zastosowania kulinarnego.

Znajomość typów kulinarnych pozwala na pełne wykorzystanie walorów konkretnej odmiany przy sporządzaniu potraw. Szkoda więc, że nie wszyscy sprzedający podają informację do jakiego typu należy oferowana odmiana. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest propozycja IHAR, sugerująca czytelne i łatwe oznakowanie wartości kulinarnej odmian. Oznakowanie typu kulinarnego jest już sprawdzoną praktyką w niektórych krajach UE i bardzo pomaga konsumentom w zakupie dobrych ziemniaków.